gdanska.gielda@gdgz.pl   +48 662 265 343

Geneza Giełdy
Transportowej

GDGT

W XVI w. Gdańsk uważany był za jeden z najbardziej rozwiniętych ośrodków handlowych w Europie.

Jednak jego lata świetności przypadają na XVII w., gdy należał do najbogatszych miast Starego Kontynentu. Do portu zawijali marynarze, kupcy, a także ludzie nauki i sztuki. Dobrobyt miasta zapewniał handel zbożem na wielką skalę. Ziarna trafiały do Gdańska z różnych regionów Rzeczypospolitej śródlądowymi drogami wodnymi, głównie Wisłą oraz jej licznymi dopływami. W 1618 roku eksport towaru poza granice kraju wyniósł 118 tys. lastów gdańskich (ok. 271 tys. ton).

Przez wiele stuleci centrum handlu stanowił Dwór Artusa (budynek Giełdy Zbożowej) – to tu spotykali się kupcy z całej Europy, negocjując ceny zboża z polskimi dostawcami.

Dwór Artusa, Gdańsk 1865 r.

Dwór Artusa, Gdańsk 1865 r., uczestnicy historycznej Gdańskiej Giełdy Zboża

Porty w Gdańsku i Gdyni dynamicznie, corocznie zwiększają przeładunki osiągając w roku 2023 roku historycznie rekordowy łączny tonaż wszystkich towarów na poziomie blisko 110 mln ton. Ładunki rolne, choć nie najważniejsze ilościowo, przynoszą zyski zarówno handlowcom jak i terminalom przeładunkowym a imponująca skala 2,5-krotnego wzrostu ich obrotu na przestrzeni ostatnich 4 lat jest powodem do dumy wszystkich zainteresowanych. W 2023 roku w portach Gdańska i Gdyni przeładowano łącznie 9 852 tys ton ładunków agro a przeładunki samego zboża osiągnęły poziom blisko 7 mln ton co potwierdza krytyczne znaczenie Gdańska i Gdyni w łącznych przeładunkach towarów agro we wszystkich Polskich portach.

W 2025 odbędzie się pierwsza Giełda Transportowa organizowana przez Zbigniewa Ohler.

Zbigniew Ohler

Zbigniew Ohler

Pragnąc nawiązać do tradycji handlowych oraz transportowych miasta, stworzyliśmy imprezę, która jest doskonałą okazją do spotkania się specjalistów z branży transportowej, ściśle współpracującej z sektorem zbożowym i nie tylko. Pierwsza edycja odbędzie się w Centrum Konferencyjnego Hotelu Sheraton w Sopocie w 2025 roku.

Wydarzenie jest świetną okazją do spotkania się twarzą w twarz z przedsiębiorcami specjalizującymi się w transporcie towarów sypkich.

Uczestnicy biorący udział w Giełdzie Transportowej mają możliwość spotkania się z partnerami handlowymi, których znają jedynie poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. Nasi goście mogą również liczyć na nawiązanie owocnej współpracy z nowymi kontrahentami.